ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Wynajęte mieszkanie czy na kredyt? Problem Polaka...

 

  W Polsce wynajęcie mieszkania jest przeważnie  „niechcianą” koniecznością, zwłaszcza dla młodych ludzi. Osoby te, będąc dopiero u progu kariery zawodowej, w pierwszych latach swojej pracy (czy też nauki) nie są w stanie zarobić średniej krajowej. Często otrzymują najniższe wynagrodzenie, w związku z czym mają ogromne trudności z uzyskaniem jakiegokolwiek kredytu, nie mówiąc już o hipotecznym. Nie tylko niskie zarobki są tego przyczyną. Duże znaczenie ma również forma w jakiej są zatrudnieni. Przeważają u nas tzw. umowy „śmieciowe”, których  żaden z banków nie będzie chciał wziąć  pod uwagę, podczas starania się o kredyt, a tym bardziej ich zaakceptować.

 

  Młodzi ludzie, chcący wyrwać się z domu rodzinnego, czy też szukający pracy poza miejscem zamieszkania, zmuszeni są do wynajęcia lokalu, a co z tym się wiąże do ponoszenia wysokich kosztów. Opłaty tego typu pochłaniają znaczną część zarobków, przez co nie dają im możliwości do oszczędzania na wkład własny, który jest wymagany do kredytu. Oczywiście nie ma już w tym przypadku nawet mowy o kupieniu nieruchomości za własne środki finansowe.  W roku 2013 miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosiło 3650zł, co dawało około 2600zł na rękę. Natomiast koszt wynajęcia mieszkania np. w województwie podlaskim wynosił w granicach 600 – 1200zł. W zależności od standardu i położenia lokalu. Kwoty te są mniej więcej na wysokości raty kredytu mieszkaniowego, a w niektórych przypadkach nawet  poniżej. W związku z tym, wynajęcie mieszkania w Polsce jest złem koniecznym - stanem przejściowym, który młodzi ludzie i nie tylko, chcieliby zmienić jak najszybciej, najlepiej kupując własne M.

 

  Nie jest to proste i tak chęci mijają się z celem. Jesteśmy zmuszeni, przez wiele lat, płacić połowę, a często i więcej naszej pensji wynajmując lokum. Banki, przy udzielaniu kredytów,  najchętniej widzą zatrudnienie na czas nieokreślony. W przypadku określonego, wymagają dłuższego czasu jego obowiązywania. Nawet obecne dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, nie są w stanie pomóc wszystkim młodym ludziom, w uzyskaniu upragnionego kredytu. Ten rządowy program nie stanowił przełomu w dostępie do własnego lokalu mieszkalnego. Zainteresowanie nim nie jest obecnie tak duże jak to zakładano na samym początku.

 

  W opinii znacznej części Polaków wynajem mieszkania, mimo trudności finansowych i wysokich kosztów, nadal  jest rozwiązaniem „korzystnym”, chociaż na krótką metę.

  Czy zatem wynajem jest lepszy od zaciągniętego na zakup mieszkania kredytu?

 

  W zależności od indywidualnej oceny możemy na to spojrzeć pod różnym kątem, jednak  z plusową przewagą dla kredytu. Bo jakiż  sens ma ponoszenie wysokich kosztów wynajęcia mieszkania i nadal niebycia jego właścicielem? Spłacając raty kredytu mamy przynajmniej poczucie, że mieszkanie „należy” do nas, chociaż w rzeczywistości jest nadal własnością banku. Jednak świadomość tego, że za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będziemy jego jedynymi właścicielami, jest warta poświęceń. Pieniądze wpłacane regularnie nie będą szły w nicość, tylko na naszą bezpieczną  „przyszłość”. Nikt nie chciałby na starość tułać się z jednego wynajętego mieszkania do drugiego albo i nawet trzeciego.

 

  Wiedząc już teraz, że nasze przyszłe emerytury nie pozwolą nam na ponoszenie  kosztów wynajmu, musimy posiadać coś naszego, dzięki czemu nie staniemy się na starość bezdomnymi. Któż z nas  w  podeszłym wieku  będzie miał jeszcze siły na to, by wciąż przeprowadzać się z jednego miejsca w drugie? Zwłaszcza, że z mieszkania wynajmowanego można nas w każdej chwili  po prostu „wyprosić”, a  z kredytowanego nikt tego nie zrobi, oczywiście pod warunkiem, że raty spłacamy na czas.

 

  O ile na rynku polskim nie ulegną zmniejszeniu koszty wynajmu, zainteresowanie tą formy zamieszkiwania, będzie tylko krótkotrwałą, przejściową sprawą. Każdy będzie starał się, w ramach swoich  możliwości, pozyskać kredyt na zakup bądź budowę własnej nieruchomości. Lepiej czuć, że pracujemy na siebie i na swoich bliskich, niż na kogoś obcego.

 

 

 

2014-07-16 12:50 Monika Peza Doradztwo Kredytowe podlaskie

Poprzedni wpis: Fundusz Mieszkań na Wynajem - nowy program rządowy

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)