ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Ustawa o obrocie ziemią rolną zaskarżona do TK


 

  Znowelizowane przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wywołały dużą falę niezadowolenia wśród obywateli. Mimo zastrzeżeń Rzecznika Praw Obywatelskich co do projektu ustawy, jeszcze na etapie prac legislacyjnych, przepisy zaczęły obowiązywać od 1 maja 2016 roku. Niestety nie zostały wówczas uwzględnione jego wątpliwości. Od tego czasu, do biura rzecznika, zaczęły napływać skargi obywateli, którzy poczuli, że poprzez wprowadzenie nowych przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnymi zostały naruszone ich wolność i prawa, jakie gwarantowane są im przez konstytucję. Wśród osób wnoszących skargi byli zarówno inwestorzy, rolnicy, notariusze, jak i banki.  Znaczna większość napływających skarg dotyczyła sytuacji, w których rozpoczęte zostały inwestycje, a ich właściciele nie mogli uzyskać na nie z banków kredytu, albo ich sprzedać, czy też zawrzeć umowy ostatecznej. Banki wstrzymały się od kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałyby być nieruchomości rolne.

 

  Rzecznik Praw Obywatelskich wszystkie te zastrzeżenia i zarzuty skierował pod ocenę Trybunału Konstytucyjnego. Ogółem zostanie wniesionych kilka wniosków. Dotyczyć będą one nie tylko naruszeń praw obywatelskich i wolności, ale również naruszeń prawa własności, wolności gospodarczej, a także prawa dziedziczenia.

 

  Pierwszy wniosek dotyczący zasad obrotu ziemią rolną, odnosi się do niekonstytucyjności zaskarżonych regulacji i wynika, według Rzecznika Praw Obywatelskich, ze zbyt szerokiego zakresu ustawy, a także z zawiłości przewidzianych w niej rozwiązań, mających na celu regulację konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Zakwestionowane zostało samo pojęcie „nieruchomość rolna". Zarzuty dotyczą: braku zachowania przez ustawodawcę norm tworzenia prawa w państwie demokratycznym, które wynikają z art. 2 Konstytucji RP, a także naruszenia zasady lojalności państwa wobec swoich obywateli. Naruszone zostaje prawo własności – chronione przez Konstytucję.

 

 

 

 

19.07.2016   Monika Peza, Doradztwo Kredytowe Suwałki

 

Poprzedni wpis: Projekt ustawy frankowej - główne założenia

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)