ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Rekomendacja S - dochody z zagranicy a kredyt w Polsce

  Od 1 lipca 2014 roku wejdzie w życie Rekomendacja S nr 6, a wraz z nią nowe przepisy dotyczące uzyskiwania kredytów. Niestety nie będą one korzystne dla Polaków pracujących poza granicami naszego kraju. Zostanie odebrana im możliwość uzyskania przez nich kredytu w polskich bankach. Z pewnością będzie to duży problem w przypadku osób, które planowały zaciągnąć kredyt hipoteczny po pierwszym lipca. Zatem czerwiec może być, dla wielu Polaków mieszkających i otrzymujących pensję za granicą, ostatnią szansą na otrzymanie kredytu w złotówkach.

 

   Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego:  „Bank powinien udzielać klientom detalicznym kredyt w zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klienta o wysokich dochodach”.* Dalej Rekomendacja nr 6 mówi, że „Bank powinien wyeliminować ryzyko walutowe klienta detalicznego poprzez zapewnienie w odniesieniu do nowo udzielanych kredytów pełnej zgodności waluty ekspozycji i przychodów, z których będzie ona spłacana”.*

 

  Osoby otrzymujące wynagrodzenie w walucie innej niż złotówka nie będą miały możliwości zaciągnięcia kredytu w złotym w bankach polskich.  Waluta kredytu będzie musiała być zgodna z walutą dochodu. W sytuacji, gdy kredytobiorcami będą pary, które zarabiają w różnych walutach, wzięcie kredytu będzie możliwe tylko w walucie przy najwyższych zarobkach. Podobnie będzie w sytuacji, gdy kredytobiorcą będzie singiel zarabiający w kilku walutach. Pod uwagę będzie brana waluta, w której dochód okaże się najwyższy. W sytuacji, w której jeden z małżonków pracuje w Polsce i zarabia w złotówkach, a jego wynagrodzenie przekracza pensję drugiego małżonka, zarabiającego w obcej walucie, pod względem  teoretycznym kredyt jest możliwy do otrzymania. W praktyce jednak może okazać się to niemożliwe, ponieważ ze względu na to jak obliczany jest dochód, zdolność kredytowa pierwszego małżonka będzie bardzo niska, a tym samym kredyt nieosiągalny.

 

   Osoby zarabiające w euro będą w znacznie lepszej sytuacji od tych, które zarabiają w innych walutach. Aktualnie ofertę kredytową w euro oferuje siedem banków. Jednak związana jest ona z bardzo wysokimi marżami. Osoby zarabiające w funtach brytyjskich mają do dyspozycji tylko jeden bank, natomiast  w koronach norweskich czy frankach szwajcarskich nie znajdą w ofercie już żadnego.

   Pozostaje jeszcze „nadzieja” w indywidualnym podejściu banków do klientów.

 

 

*Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

 

 

 

2014-06-02 17:55 Monika Peza Doradztwo Kredytowe podlaskie

Poprzedni wpis: Dochód uzyskiwany za granicą a kredyt w Polsce

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)