ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Rzeczoznawca majątkowy

 

 

 

 

RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY


 

  Rzeczoznawcą majątkowym może być osoba fizyczna, która posiada odpowiednie uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, a co się z tym wiąże musi mieć zdane stosowane egzaminy. Uprawnienia nadawane są przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Sam tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Działalność w zakresie wyceny nieruchomości prowadzona przez osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, a tym samym nie są rzeczoznawcami majątkowymi, jest zakazana i podlega karze grzywny, przewidzianej w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Aktualna lista wszystkich rzeczoznawców znajduje się na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, są oni wpisani do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, publicznie dostępnego.

   Rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do wykonywania czynności, związanych z określeniem wartości nieruchomości, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, z zachowaniem reguł, określonych w Kodeksie Etyki Zawodowej, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru jego czynności, w sposób rzetelny, bezstronny, obiektywny i niezależny. Ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej.

   Rzeczoznawca majątkowy sporządza pisemną opinię o wartości nieruchomości, w formie operatu szacunkowego. Do rzeczoznawcy majątkowego może zwrócić się każdy, kto chce otrzymać opinię o wartości nieruchomości. Zleceniodawca ma prawo oczekiwać od rzeczoznawcy dyskrecji, etycznego i bezstronnego postępowania, a także sporządzenia wyceny nieruchomości ze szczególną starannością, właściwą dla zawodowego charakteru czynności przez niego wykonywanych.

   Starając się o kredyt w banku musimy wiedzieć, że instytucje te korzystają z usług rzeczoznawców majątkowych, współpracujących z nimi. Zatem nie każdy rzeczoznawca zostanie przez bank zaakceptowany. Banki posiadają własną listę rzeczoznawców majątkowych. Jeżeli planujemy złożyć wniosek kredytowy do określonego banku, warto jest zapoznać się z tą listą. Można też zapytać się rzeczoznawcy, z jakimi współpracuje bankami i, w których akceptowane są jego operaty szacunkowe. Taką informację powinniśmy od niego otrzymać bez problemu.

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis: Umowa kredytowa

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)