ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Operat szacunkowy

 

 

 

OPERAT SZACUNKOWY


  Starając się o kredyt hipoteczny jesteśmy weryfikowani przez banki pod względem zdolności kredytowej. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik otrzymania kredytu w pożądanej wysokości. Banki zlecają sporządzenie operatu szacunkowego, na podstawie, którego określana jest faktyczna wartość interesującej nas nieruchomości. Operat taki sporządza rzeczoznawca majątkowy. Jest to osoba, która musi posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe, nadane jej po spełnieniu odpowiednich warunków, przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

  Operat może być sporządzony wyłącznie w formie pisemnej. Powinien zawierać informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, w tym również wskazanie podstaw prawnych dokonywanych czynności, rozwiązań merytorycznych, jak i przedstawienie toku obliczeń wyniku końcowego. Operat może działać na naszą korzyść bądź niekorzyść, w zależności od tego jak zostanie wyceniona nieruchomość w stosunku do realnej jej wartości rynkowej.

  Z reguły banki zlecają przygotowanie wycen nieruchomości „swoim” rzeczoznawcom majątkowym. Są to przeważnie osoby z uprawnieniami rzeczoznawcy współpracujące z konkretną instytucją finansującą. Jest oczywiście możliwość indywidualnego skorzystania z usług dowolnego rzeczoznawcy. Zamawiamy operat, ponosząc przy tym jego koszty przygotowania. I w przeciwieństwie do operatu zleconego przez banki, w pierwszej kolejności mamy do niego wgląd.  Pozwala nam to zapoznać się z wyceną i przemyśleć dalsze nasze decyzje. Warunkiem skorzystania ze „swojego” rzeczoznawcy jest to, że zostanie on zaakceptowany przez bank, w którym staramy się o kredyt. Banki posiadają własną listę rzeczoznawców i warto się z nią zapoznać, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w tej sprawie.

  Operat szacunkowy nieruchomości jest podstawowym dokumentem na podstawie, którego banki określają, jaka kwota kredytu zostanie nam przyznana. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy cena z operatu jest wyższa od ceny, za jaką zamierzamy kupić nieruchomość. Dzięki temu możemy otrzymać jeszcze kwotę na ewentualny jego remont, na podstawie dostarczonego przez nas kosztorysu.

Rzeczoznawcy majątkowi najczęściej przygotowują wycenę nieruchomości na podstawie „podejścia porównawczego”. Polega to na tym, że wyszukiwane są podobne transakcje ze sprzedaży nieruchomości w danym rejonie i na podstawie cen, za jakie zostały nabyte te nieruchomości, określana jest wartość aktualnie szacowanej, naszej nieruchomości.  

 

 

Poprzedni wpis: Rzeczoznawca majątkowy

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)