ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Ustawa z 25 czerwca 2015 o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - MdM

 

   Z dniem 1 września uprawomocni się ustawa z dnia 25 czerwca 2015 o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - „Mieszkanie dla Młodych”. Od tej daty będzie można już składać wnioski umożliwiające zakup mieszkań i domów jednorodzinnych, także z rynku wtórnego. Po wejściu w życie ustawy, możliwe jest otrzymanie dofinansowania wkładu własnego na cel dodatkowy, jakim jest:

- uzyskanie prawa własności mieszkania (domu), na podstawie podpisanego ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu

- nabycie nieruchomości, będącej przedmiotem transakcji na rynku wtórnym.

 

  Aby skorzystać z dofinansowania wkładu własnego, cena zakupu mieszkania lub wkład budowlany nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, który obowiązuje w gminie na terenie, której położona jest nieruchomość oraz według współczynnika w wysokości 1,1 - dla mieszkania nabywanego na rynku pierwotnym oraz 0,9 - w przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym.

 

 Uległo zmianie przeznaczenie nabywanego mieszkania. Został zniesiony obowiązek pierwszego zamieszkania dla nabywców posiadających przynajmniej troje dzieci. Dla nich to również został zniesiony limit wieku, a także zwiększono powierzchnię użytkową mieszkania, w stosunku, do której liczone jest dofinansowanie. Obecnie będzie ona wyniosła 65m2. Oznacza to w praktyce, że osoby spełniające powyższy warunek posiadania dzieci, mogą złożyć wniosek o dofinansowanie również w przypadku, gdy w przeszłości posiadali mieszkanie lub obecnie są właścicielami innego lokalu mieszkalnego. Przekroczony wiek 35 lat nie wyklucza już ich z możliwości starania się o dopłatę, przy czym dodatkowo otrzymają jeszcze wyższe wsparcie finansowe. Osoby, które skorzystały w przeszłości z rządowego programu „Rodzina na swoim” nie mogą starać się o dofinansowanie w ramach nowego programu MdM.

 W sprawie wysokości dofinansowania wkładu własnego nastąpiły zmiany na korzyść dla osób wychowujących przynajmniej dwoje dzieci. Obecnie przedstawia się to następująco:

  • 10% tzw. wartości odtworzeniowej dla osób i rodzin bezdzietnych
  • 15% tzw. wartości odtworzeniowej dla osób i rodzin wychowujących jedno dziecko
  • 20% tzw. wartości odtworzeniowej dla osób i rodzin z dwójką dzieci
  • 30% tzw. wartości odtworzeniowej dla osób i rodzin wychowujących troje lub większą liczbę dzieci

 Dodatkowo, jeżeli osoba starająca się o dofinansowanie wkładu własnego nie będzie posiadała wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt, to do umowy kredytu będą mogły przystąpić również inne osoby niespokrewnione, mogące wesprzeć ją swoimi dochodami.

 Nowelizacja ustawy rozszerzyła również katalog sytuacji, w wyniku, których trzeba będzie dokonać zwrotu dofinansowania. Dotyczą one:

- spłaty całości lub części kredytu, przewyższającej wysokość otrzymanego dofinansowania wkładu własnego, w przeciągu 5 lat od nabycia nieruchomości;

- spłaty przed dniem nabycia całości bądź części przewyższającej 50% ceny zakupu mieszkania lub wkładu budowlanego.

 Od 1 września 2015 roku tylko część banków będzie gotowa do przyjmowania wniosków kredytowych na nowych zasadach. Pod linkiem znajdziecie Państwo banki, które tę gotowość planują w tym terminie:

 

 

 

 

2015- Monika Peza, Doradztwo Kredytowe Suwałki

Poprzedni wpis: Koniec programu "Mieszkanie dla Młodych" i co dalej?

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)