ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

ZUS czy OFE - emerytalna rewolucja

 

  Członkowie OFE muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcą, aby część ich składek była nadal przekazywana do OFE, czy też by była ona ewidencjonowana na subkonto w ZUS-ie. Decyzję możemy podjąć tylko w okresach tzw. "okienek transferowych". Pierwsze takie "okienko" już trwa, rozpoczęło się ono  1 kwietnia i zakończy się 31 lipca tego roku. Decyzja, którą podejmiemy, nie będzie ostateczna. Będzie można ją zmienić w okresie od kwietnia do lipca 2016 roku, a następnie co 4 lata. Wtedy to, będziemy mogli zmienić każdą wcześniejszą decyzję o przekazywaniu składek - do OFE czy też na subkonto, bądź odwrotnie.

 

  W sytuacji, gdy zdecydujemy o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE, zobowiązani jesteśmy do złożenia oświadczenia, na specjalnym druku (wzór w załączniku), do ZUS-u. Możemy to uczynić osobiście, pocztą lub elektronicznie poprzez system ePUAP. Zaznaczyć tu trzeba, że aby dokonać rejestracji na platformie usług elektronicznych ePUAP, będziemy musieli udać się do ZUS-u lub do Urzędu Skarbowego. Złożenie wniosku dotyczącego wyboru między ZUS a OFE, wymaga opatrzenia go podpisem elektronicznym lub posiadania "profilu zaufanego". Oba sposoby dają nam możliwość załatwienia spraw urzędowych drogą Internetową. Jednak aby założyć tzw. "profil zaufany" musimy wejść na stronę epuap.gov.pl i założyć tam konto, następnie wybrać się do wybranego urzędu i złożyć wniosek o jego potwierdzenie. Tam też nasza tożsamość zostanie zweryfikowana przez urzędnika, który potwierdziwszy nasze dane, nada nam "profil".

 

 Jeżeli nie chcemy, aby nasza przyszła składka przekazywana była do OFE, nie musimy nic robić - nie składamy żadnych oświadczeń. W tej sytuacji, począwszy od składki za lipiec 2014 roku, będzie ona przekazywana automatycznie na subkonto ZUS-u.

 

 

 

 

 

2014- Monika Peza Doradztwo Kredytowe Suwałki

Poprzedni wpis: Kto może zostać współkredytobiorcą w kredycie?

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)