ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

16-400 Suwałki, ul. Bałtycka12A

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - w PIGUŁCE

 

  Nabywając mieszkanie od spółdzielni możemy stać się jego właścicielami na podstawie dwóch praw, mianowicie: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. To pierwsze jest wyłącznie tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. W tym przypadku, pomimo wielu przysługujących nam uprawnień do lokalu, nie jest on naszą własnością. Właścicielem jego pozostaje nadal spółdzielnia. Prawa nasze, jako lokatorów, są przez to znacznie ograniczone.

 

  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia ze spółdzielnią umowy o jego ustanowienie. Musi być ona sporządzona i zawarta w formie pisemnej. Na jej mocy spółdzielnia zobowiązuje się oddać „członkowi” mieszkanie do użytkowania. W przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu umowa może być zawarta również z osobą prawną. Prawo to może należeć do kliku osób jednocześnie, z jednym zastrzeżeniem, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich. Bądź w przypadku małżeństwa, dwie.

 

  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym. Przechodzi na spadkobierców, może także podlegać egzekucji, na zasadach właściwych dla egzekucji nieruchomości.  Oznacza to, że  mieszkanie możemy: sprzedać, zapisać komuś w testamencie, odziedziczyć, wynająć, użyczyć, stracić w drodze egzekucji,  a także obciążyć hipoteką. Zbycie spółdzielczego własnościowego  prawa do lokalu mieszkalnego powinno być zawarte w formie aktu notarialnego.Może zostać założona oddzielna księga wieczysta, jednak nie jest to konieczne. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa, własność nie jest uzależniona od bycia członkiem spółdzielni. Korzystamy z mieszkania tak jakby było naszą własnością. Nie musimy mieć zgody spółdzielni na np. wynajęcie lokalu.

 

Prawo to możemy jednak utracić z kilku przyczyn.

W sytuacji, gdy:

- długotrwale zalegamy z opłatami,

- w sposób rażący i uporczywy łamiemy przepisy porządkowe

- swoim niewłaściwym zachowaniem utrudniamy życie innym mieszkańcom.

 

Podsumowanie dla

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu:

 

 

 

 

2014-09-09 12:25 Monika Peza Doradztwo Kredytowe podlaskie

Poprzedni wpis: Odrębna własność lokalu - co to takiego?

Kolejne wpisy:

SZYBKI KONTAKT:

ZADZWOŃ

tel. 513 377 300

Wyślij wiadomość

Adres:

ul.Bałtycka 12A,

16-400 Suwałki

 
Firma nasza współpracuje z największymi i najlepszymi, na rynku polskim, firmami pośrednictwa  kredytowego.

Nie marnuj swojego czasu.

Oszczędź pieniądze i nerwy.

Zadzwoń do nas lub napisz.

Bezpłatnie udzielimy porady i skutecznie pomożemy.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:-)