Rekomendacja S - dochody z zagranicy a kredyt w Polsce
Od 1 lipca 2014 roku wejdzie w życie Rekomendacja S nr 6, a wraz z nią nowe przepisy dotyczące uzyskiwania kredytów. Niestety nie będą one korzystne dla Polaków pracujących poza granicami naszego kraju. Zostanie odebrana im możliwość uzyskania przez nich kredytu w polskich bankach. Z pewnością będzie to duży problem w przypadku osób, które planowały zaciągnąć kredyt hipoteczny po pierwszym lipca. Zatem czerwiec może być, dla wielu Polaków mieszkających i otrzymujących pensję za granicą, ostatnią szansą na otrzymanie kredytu w złotówkach.
Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego: „Bank powinien udzielać klientom detalicznym kredyt w zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klienta o wysokich dochodach”.* Dalej Rekomendacja nr 6 mówi, że „Bank powinien wyeliminować ryzyko walutowe klienta detalicznego poprzez zapewnienie w odniesieniu do nowo udzielanych kredytów pełnej zgodności waluty ekspozycji i przychodów, z których będzie ona spłacana”.*
Osoby otrzymujące wynagrodzenie w walucie innej niż złotówka nie będą miały możliwości zaciągnięcia kredytu w złotym w bankach polskich. Waluta kredytu będzie musiała być zgodna z walutą dochodu. W sytuacji, gdy kredytobiorcami będą pary, które zarabiają w różnych walutach, wzięcie kredytu będzie możliwe tylko w walucie przy najwyższych zarobkach. Podobnie będzie w sytuacji, gdy kredytobiorcą będzie singiel zarabiający w kilku walutach. Pod uwagę będzie brana waluta, w której dochód okaże się najwyższy. W sytuacji, w której jeden z małżonków pracuje w Polsce i zarabia w złotówkach, a jego wynagrodzenie przekracza pensję drugiego małżonka, zarabiającego w obcej walucie, pod względem teoretycznym kredyt jest możliwy do otrzymania. W praktyce jednak może okazać się to niemożliwe, ponieważ ze względu na to jak obliczany jest dochód, zdolność kredytowa pierwszego małżonka będzie bardzo niska, a tym samym kredyt nieosiągalny.
Osoby zarabiające w euro będą w znacznie lepszej sytuacji od tych, które zarabiają w innych walutach. Aktualnie ofertę kredytową w euro oferuje siedem banków. Jednak związana jest ona z bardzo wysokimi marżami. Osoby zarabiające w funtach brytyjskich mają do dyspozycji tylko jeden bank, natomiast w koronach norweskich czy frankach szwajcarskich nie znajdą w ofercie już żadnego.
Pozostaje jeszcze „nadzieja” w indywidualnym podejściu banków do klientów.
*Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.
2014-06-02 17:55 Monika Peza Doradztwo Kredytowe podlaskie