Fundusz Mieszkań na Wynajem - nowy program rządowy
Pod koniec lipca 2013 roku Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów zaproponował utworzenie funduszu inwestycyjnego, który miałby na celu zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia, na początek w największych miastach Polski, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, czy też Łodzi. W przyszłości oferty lokali do wynajęcia miałyby się pojawić także w innych miastach.
Utworzony Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie zajmował się kupowaniem pojedynczych mieszkań, lecz będzie inwestował w całe nieruchomości z lokalami mieszkalnymi, które przygotowane byłby do wynajęcia bądź będzie zlecał ich budowę. Preferowane będą inwestycje w małe mieszkania, takie jak: kawalerki czy też lokale z jedną lub dwiema sypialniami, do 60m2.
Celem funduszu jest chęć zmian na rynku mieszkaniowym i zwiększenie znaczenia najmu, a także wypełnienie luki pomiędzy trudno dostępnymi lokalami komunalnymi z niskim czynszem a mieszkaniami wynajmowanymi w celach komercyjnych.
Zgodnie z zapowiedziami z 2013 roku , w 2014 zostały podpisane, przez BGK Nieruchomości S.A. spółkę należącą w 100% do Banku Gospodarki Krajowej, pierwsze listy intencyjne na zakup budynków dla Funduszu Mieszkań na Wynajem, dotyczące lokali w Warszawie, we Wrocławiu i w Trójmieście. W przeciągu kolejnych lat, planowane jest zainwestowanie pięciu miliardów złotych i nabycie około dwudziestu tysięcy mieszkań.
Oferta Funduszu skierowana będzie do wszystkich osób, które nie mają zdolności kredytowej na zakup nieruchomości oraz których nie stać na wynajmowanie lokali po cenach rynkowych, a które chciałby „posiadać” mieszkanie, w którym mogłyby poczuć się jak we własnym M i to przez dłuższy okres czasu. Osoby te będą musiały mieć zdolność do ponoszenia regularnych opłat czynszowych. Przeprowadzana będzie weryfikacja zdolności finansowej. Nie będzie natomiast ograniczeń wiekowych. Umowa z najemcą będzie podpisywana na okres roku, z możliwością dalszego jej przedłużenia (maksymalnie do 10 lat). Od najemcy wymagana będzie kaucja, która ma być zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych strat w mieszkaniu. Dodatkowo do wynajęcia będą przeznaczone garaże i miejsca postojowe.
Mieszkania do wynajmu będą znajdowały się w nowych budynkach, które w całości będą własnością Funduszu. Najemca, po podpisaniu umowy, będzie miał do dyspozycji gotowy do zamieszkania lokal z wyposażoną kuchnią i łazienką. W pierwszej kolejności z oferty najmu będą mogły skorzystać osoby, które wyrażą chęć najmu. Jak będzie odbywał się proces weryfikacji, na tę chwilę jeszcze nie jest to wiadome. Mieszkań tych nie będzie jednak można wykupić.
Ceny za wynajem mieszkań w ramach Funduszu będą różne w zależności od ich położenia. Inne będą na przedmieściach, a inne w centrach. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji co do cen, jednak przewiduje się, że czynsz ma być niższy o 20-30% od cen rynkowych.
2014-07-21 17:48 Autor: Monika Peza Doradztwo Kredytowe podlaskie